Jak zadbać o żywienie krów mlecznych w okresie laktacji ?

5
Jak zadbać o żywienie krów mlecznych w okresie laktacji ?
głosy: 0 ,średnia: 0.00

Okres laktacji u krów jest bardzo istotny z perspektywy hodowców. Przeciętnie krowa mleczna produkuje około kilkunastu litrów mleka dziennie. Aby utrzymać pobór mleka do celów konsumpcyjnych, proces laktacji musi być odpowiednio zaplanowany i przeprowadzony.

       Żywienie krów w fazie wczesnej laktacji

Głównym zadaniem żywienia w pierwszych 2-3 miesiącach po wycieleniu jest zapewnienie krowie wystarczającej ilości energii. Osiąga się to poprzez zapewnienie odpowiedniej ilości składników w dawce pokarmowej, która wywołuje stymulację wysokiego pobrania paszy. Większa koncentracja energii i dobranie odpowiednich składników w paszy jest kluczowe dla całego procesu laktacji.

Należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy krowy mają stały dostęp do świeżej i czystej wody do picia.

Utrzymanie wysokiej wydajności mlecznej w fazie drugiej

W drugiej fazie laktacji, która przypada na od 4 do 7 miesięcy po ocieleniu, warto zwrócić uwagę na pobieranie paszy przez zwierzęta, gdyż istnieje ryzyko przekarmienia. W tym okresie spada nieco zapotrzebowanie energetyczne, należy więc bliżej przyjrzeć się diecie krów i odpowiednio zaplanować skład i ilość podawanego pokarmu. Nie chcemy doprowadzić do sytuacji, w której zauważymy znaczny przyrost tkanki tłuszczowej u osobników.

Jest to również dobry moment, aby dostarczyć zwierzętom cennych składników odżywczych. Jednym z nich może być maltodekstryna, która jest tańszą alternatywą dla innych węglowodanów w diecie krów. Znacząco wpływa ona na smak, teksturę, pigmentację i wydajność paszy. Dzięki niej krowy łatwiej wchłaniają inne składniki odżywcze, są bardziej odporne na stres i odwodnienie. Oprócz maltodekstryny cennym składnikiem będzie również metionina, którą podaje się krowom wysokowydajnym. Składnik ten wpływa na kompleksową syntezę białek, przez co wpływa na ogólny stan zdrowia krów.

Stale monitorując kondycję krów, jesteśmy w stanie odpowiednio szybko zareagować na wszelkie zmiany i problemy w ich funkcjonowaniu. Poprzez odpowiednią suplementację możemy więc znacząco wpływać na ilość i jakość pobieranego mleka.

Faza środkowa i koniec laktacji

W fazie środkowej obniża się nieco produkcja mleka. Krowa jest wtedy już w zaawansowanym stadium ciąży. Skupiamy się na dostosowaniu ilości paszy treściwej do potrzeb zwierząt. Młode krowy mogą spożywać nieco więcej pokarmu, ze względu na to, że jeszcze rosną. Musimy jednak pilnować, aby nie doszło do nadmiernego gromadzenia się tkanki tłuszczowej.

Ostatnia faza laktacji to czas, kiedy krowy są około 30 dni przed zasuszeniem. Celem jest przywrócenie krów do stanu jak przy wycieleniu. Należy więc rozpocząć od rozpoznania stanu krów, określenia, w jakiej są kondycji i zaplanowania dalszych działań związanych z żywieniem. Jeśli krowy są w bardzo dobrej kondycji, możemy skupić się na zmniejszeniu wartości energetycznych w paszach czy przyspieszyć zasuszanie. Jeśli natomiast widzimy, że krowa odbiega od wzorcowej kondycji, należy dokładnie skontrolować jej stan zdrowia, podać odpowiednie suplementy, zmienić skład pasz na bardziej skoncentrowane mieszanki czy podjąć decyzję o szybszym zasuszeniu. Wszystkie nasze działania muszą być przemyślane i dopasowane do konkretnego zwierzęcia. Pamiętajmy, że przy zasuszaniu zaleca się zaprzestanie dojenia i oddzielenie krowy od reszty. Cały czas powinniśmy kontrolować stan zdrowia (w tym wymienia) krowy.

Podsumowanie

Rozmawiając o paszy krów laktacyjnych, musimy pamiętać, że z reguły jej skład dzieli się na część treściwą i część objętościową, które pełnią odmienne funkcje. Udział paszy treściwej zawsze powinien być odpowiednio do potrzeb produkcyjnych. Pamiętajmy, że dostarczenie odpowiednich witamin i minerałów, nie tylko wpływa na stan zdrowia i kondycję zwierząt, ale również na końcową jakość produktów mlecznych. Zwracajmy więc szczególną uwagę na to, co podajemy zwierzętom, w jakiej ilości. Stale obserwujmy, jak wszelkie wprowadzane przez nas zmiany wpływają na pobieranie pokarmu i ogólny performance krów.

 

Dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie widoczny. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

x

Monitoring dla Twojego gospodarstwa rolnego

Row of Simmental cows lying on straw in cow stable
  Zapoznaj się z ofertą
x

Skonfiguruj swoją halę !

kobex
   
x

Projekty dla rolnictwa

obora-w-modrzewiu-3
x

Dodaj bezpłatne ogłoszenie

Orka łubinu – Pronar 1221A +Unia tur 3+1
x

Kobieta na gospodarke

Sexy brunette woman.
Już dzisiaj znajdź kobietę do życia na gospodarkę rolną !