Jak serwisować sieczkarnię po sezonie?

Zrzut ekranu 2024-07-05 104733
Jak serwisować sieczkarnię po sezonie?
głosy: 0 ,średnia: 0.00

Serwisowanie i konserwacja sieczkarni w czasie pracy i po sezonie są bardzo ważnymi elementami zapewniającymi jej niezawodne działanie oraz długowieczność. Regularne przeglądy, odpowiednia pielęgnacja noży tnących, smarowanie ruchomych części oraz kontrola stanu filtrów to tylko niektóre z zadań, które warto włączyć do harmonogramu konserwacyjnego. W niniejszym tekście przedstawiamy krok po kroku, jak prawidłowo dbać o sieczkarnię, aby uniknąć kosztownych napraw, zwiększyć wydajność pracy i zapewnić wysoką jakość uzyskiwanego materiału. Dowiemy się także, jakie narzędzia i techniki są niezbędne do utrzymania tego sprzętu w doskonałym stanie. Sprawdzimy również, jakie błędy najczęściej popełniają użytkownicy, a które mogą prowadzić do awarii. Z naszym przewodnikiem konserwacja sieczkarni stanie się prostsza i bardziej efektywna.

Jak wyczyścić sieczkarnię po pracy?

Posezonowe prace przy sieczkarni i przygotowanie jej do zimowego garażowania zaczynają się od dokładnego jej wyczyszczenia. Jest ono bowiem kluczową sprawą dla jej prawidłowego funkcjonowania i wydłużenia żywotności. Pozostałości bowiem szczątków i soków roślinnych mogą powodować korozję, zatykać mechanizmy i stwarzać siedlisko dla szkodników. Pozostawione resztki jedzenia mogą bowiem zwabić gryzonie, które naszą maszynę wybiorą sobie na miejsce do zimowania. Po pracy należy sieczkarnię odłączyć od źródła zasilania. Następnie koniecznie trzeba otworzyć wszystkie włazy i wyjąć ręcznie jak największą ilość resztek roślin pastewnych z urządzenia. Szczególną uwagę zwróć na bębny tnące, siatkę sitową i komorę wyrzutową. W trakcie czyszczenia może okazać się, że potrzebujemy nowych części do sieczkarni.

Kolejne jest mycie lub przedmuchiwanie poszczególnych podzespołów sieczkarni. Zacząć można od pakietu chłodnic, komory silnika oraz bębna tnącego i dna bębna nożowego, które należy przedmuchać. Podobnie należy potraktować obszar gniotownika, mechanizm ostrzenia noży bębna oraz wentylator wyrzutu sieczki. Dobrze jest także wymieść tunel wyrzutowy oraz jego obrotnicę. Wodą natomiast można przemyć takie elementy jak zespół wciągający, gniotownik oraz zbiornik zakiszacza. Oczywiście należy pamiętać o dokładnym wysuszeniu tych podzespołów przed zamontowaniem. Na koniec dobrze jest również dokładnie odkurzyć i wysprzątać kabinę operatora.

Jak zabezpieczyć sieczkarnię przed korozją?

Nie jest wielką tajemnicą, że przy wzroście temperatury szybkość reakcji chemicznych wzrasta wykładniczo. Podczas prac polowych ani wysokich temperatur, ani wilgoci nie brakuje. A to oznacza szybką korozję narażonych i wystawionych na nią części. Dlatego też po sezonie sieczkarnię należy dokładnie umyć, aby nie pozostawały na niej mokre zanieczyszczenia. Oczywiście później należy ją także skutecznie wysuszyć. Dobrze jest nie używać do tego źródeł ciepła, takich jak palniki lub suszarki, ponieważ może to uszkodzić metalowe elementy. Później na wszystkie metalowe części sieczkarni koniecznie należy nałożyć środek antykorozyjny. Istnieje wiele ich rodzajów, dlatego zawsze należy wybierać taki, który jest przeznaczony do stosowania w maszynach rolniczych. Należy dokładnie nałożyć go na wszystkie powierzchnie metalowe, zwracając szczególną uwagę na zakamarki i trudno dostępne miejsca. Warto o tym pamiętać, gdyż zastój maszyny w warunkach zimowych może sprzyjać tworzeniu się rdzy. A to może mieć wpływ także na elektrykę maszyny. W następstwie uruchomienie jej w następnym sezonie może grozić nawet pożarem.

Jakie korzyści daje smarowanie sieczkarni?

Dokładne smarowanie sieczkarni jest niezbędne do zapewnienia jej prawidłowego działania w warunkach polowych. Ale wydłuża ono także żywotność i zmniejsza ryzyko awarii. To również podstawa konserwacji i serwisowania jej podczas zimowego przestoju. Tarcie między ruchomymi elementami maszyny może bowiem prowadzić do nadmiernego zużycia, przegrzania i uszkodzeń, jeśli ich odpowiednio nie nasmarujemy. Oczywiście należy używać wyłącznie smarów przeznaczonych do maszyn rolniczych. Te charakteryzują się wysoką odpornością na wodę, kurz i wysokie temperatury, zapewniając długotrwałą ochronę ruchomym elementom sieczkarni. Generalnie zaleca się smarowanie wszystkich ważnych elementów co najmniej raz w tygodniu podczas intensywnego użytkowania lub co miesiąc w przypadku mniejszego obciążenia. Jednak przed zimowym przestojem wszystkie podzespoły pracujące także powinny zostać nim potraktowane. Szczególną uwagę należy zwrócić na łożyska, które są szczególnie narażone na zużycie i tarcie. Jeśli sieczkarnia posiada także łańcuchy napędowe, należy je również regularnie smarować. Dobrze jest także stosować do tego odpowiedni pistolet. Oczywiście maszynę przed tymi wszystkimi czynnościami należy dokładnie wyczyścić.

Serwisowanie sieczkarni, dodatkowe czynności

Odpowiednia sezonowa konserwacja sieczkarni rolniczej jest bardzo ważna dla jej prawidłowego funkcjonowania w kolejnym roku. Zaniedbanie tego obowiązku może prowadzić do poważnych awarii, skrócenia żywotności maszyny, a nawet zagrożenia bezpieczeństwa podczas pracy. Dlatego też, oprócz czyszczenia i konserwacji, warto wykonać kilka innych pożytecznych rzeczy. Przed zimowaniem dobrze jest również spuścić paliwo ze zbiornika i napełnić go nowym do około 2/3 baku. W pustym baku bowiem może skraplać się para wodna, która powoduje uszkodzenia silnika. Podobnie jest z systemem oczyszczania spalin z AdBlue – jego zbiornik także powinniśmy wypełnić co najmniej do połowy. Należy też odczepić akumulator i przechowywać go w ciepłym miejscu. Niegłupim pomysłem jest także umówienie wizyty w autoryzowanym serwisie. Można tam wykonać specjalistyczną kontrolę pożniwną i ocenić zużycie poszczególnych elementów. Pozwoli to ograniczyć ryzyko wystąpienia awarii w kolejnym sezonie do minimum. Poza tym należy regularnie sprawdzać stan sieczkarni podczas zimowego przechowywania i w razie potrzeby wykonywać drobne naprawy. Dobrze także przykryć maszynę plandeką, aby chronić ją przed brudem i kurzem.

Kiedy należy wymienić olej silnikowy w sieczkarni polowej?

Częstotliwość wymiany oleju silnikowego w sieczkarni polowej zależy od kilku czynników. Tym najważniejszym jest rodzaj silnika. Diesle bowiem i benzynowe mogą mieć różne zalecane interwały takiej wymiany. Dokładne informacje na ten temat można znaleźć w instrukcji obsługi maszyny. Z kolei jeśli sieczkarni używamy w trudnych warunkach, takich jak pyliste lub błotniste pola, olej silnikowy może szybciej się zużywać i wymagać częstszej wymiany. Ważnym parametrem jest ponadto liczba godzin pracy. Większość producentów zaleca wymianę oleju silnikowego co pewną określoną liczbę godzin pracy. Na pewno należy to zrobić co najmniej raz w roku, nawet jeśli nie wyrobiono zalecanej liczby godzin pracy. Wymiana oleju jest szczególnie ważna po zakończeniu sezonu, aby usunąć zanieczyszczenia i produkty uboczne spalania, które nagromadziły się podczas pracy. Dobrze jest do tego używać typów o odpowiedniej lepkości i jakości zalecanej przez producenta sieczkarni.

Przed samą wymianą natomiast warto rozgrzać silnik, aby olej był bardziej płynny i łatwiej spływał. Później należy go wyłączyć i odczekać kilka minut, aż olej ostygnie przed odkręceniem korka spustowego. Następnie stary olej wypróżniamy do odpowiedniego pojemnika i wymieniamy filtr. Nowy olej wlewamy, uważając, aby nie przepełnić zbiornika. Następnie uruchamiamy silnik i sprawdzamy poziom. W razie potrzeby uzupełniamy. Na koniec utylizujemy zużytą ciecz i stary filtr zgodnie z lokalnymi przepisami ochrony środowiska. Warto pamiętać, że taka regularna wymiana w sieczkarni polowej jest podstawą zapewnienia jej prawidłowego działania, wydłużenia żywotności i zmniejszenia ryzyka awarii urządzenia.

Artykuł sponsorowany

Dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie widoczny. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

x

Monitoring dla Twojego gospodarstwa rolnego

Row of Simmental cows lying on straw in cow stable
  Zapoznaj się z ofertą
x

Skonfiguruj swoją halę !

kobex
   
x

Projekty dla rolnictwa

obora-w-modrzewiu-3
x

Dodaj bezpłatne ogłoszenie

Orka łubinu – Pronar 1221A +Unia tur 3+1
x

Kobieta na gospodarke

Sexy brunette woman.
Już dzisiaj znajdź kobietę do życia na gospodarkę rolną !