Jak chronić rzepak?

1
Jak chronić rzepak?
głosy: 0 ,średnia: 0.00

Aby mieć pewność, że plantacja rzepaku będzie się poprawnie rozwijać, należy zdecydować się na wykonanie oprysków fungicydowych połączonych wraz z insektycydem. Warto także pamiętać o eliminacji takich chwastów jak chaber, rumian lub bratek przy pomocy odpowiednio dobranych herbicydów. Jak powinny przebiegać wyżej wspomniane zabiegi? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu.

 

Dlaczego stosowanie fungicydów jest ważne?

 

Rzepak może zostać zaatakowany przez liczne choroby, takie jak: sucha zgnilizna kapustnych, szara pleśń, czerń krzyżowych oraz mączniak rzekomy. W celu uniknięcia wymienionych przypadłości należy zdecydować się na wykonanie zabiegu fungicydowego, zwłaszcza w przypadku młodych roślin, ponieważ te są najbardziej narażone na pojawianie się chorób grzybowych.

 

Kiedy należy stosować fungicydy?

 

Fungicydy to doskonała forma ochrony rzepaku, ponieważ poza zabezpieczeniem rośliny przed chorobami grzybowymi, mają również właściwości skracające. Z tego właśnie powodu rozprowadzenie oprysku powinno się odbywać wtedy, gdy rzepak wytworzy od 4 do 6 liści właściwych. Jeżeli ilość ta przekroczy 8, to stosowane preparaty nie wykażą już właściwości skracających.

 

Zabieg insektycydowy – ochrona przed szkodnikami

 

Zabieg fungicydowy najlepiej łączyć ze stosowaniem insektycydów. Jeżeli zdecydujemy się na przeprowadzenie wyżej wspomnianych zabiegów w odpowiednim momencie, to rzepak będzie niemalże całkowicie chroniony przed szkodnikami. Jako najgroźniejsze gatunki można wyróżnić: pchełkę rzepakową, tantnisia kryżowiaczka bądź gnatarza rzepakowca. Warto jednak podkreślić, że jedno rozpylenie oprysku może okazać się niewystarczające, ponieważ niektóre agrofagi z powodu wysokich temperatur znacznie dłużej żerują. Niezwykle ważne jest to, aby przed zastosowaniem danego środka wyznaczyć próg ekonomiczny zagrożenia danego szkodnika. W ten sposób nie narazimy pozostałych roślin na silne działanie specyfiku.

 

Herbicydy – czym są i dlaczego je stosować?

 

Herbicydy do rzepaku pozwolą na wyeliminowanie takich chwastów jak rumian, przytulia bądź chaber. Stosowanie tych preparatów jest niezwykle ważne, ponieważ w trudnych warunkach konkurencyjność rzepaku w stosunku do chwastów jest mniejsza. Warto jednak pamiętać, że w takim przypadku należy sięgnąć po profesjonalne środki ochrony roślin, które będą odpowiednio dostosowane do potrzeb roślin w danym stadium rozwoju.

 

Środki ochrony roślin – sklep z tradycjami

Jeżeli chciałbyś zdecydować się na sprawdzone środki ochrony roślin, to koniecznie musisz zapoznać się z asortymentem Agrosimex. Sklep Agrosimex to doskonała propozycja dla każdego rolnika, niezależnie od jego stopnia zaawansowania. W ich bogatym asortymencie znajdziesz profesjonalne środki ochrony roślin, które skutecznie zadbają o bezpieczeństwo Twoich plonów. Postaw na współpracę ze specjalistami,, a na pewno nie pożałujesz swojego wybor.

Dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie widoczny. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

x

Monitoring dla Twojego gospodarstwa rolnego

Row of Simmental cows lying on straw in cow stable
  Zapoznaj się z ofertą
x

Skonfiguruj swoją halę !

kobex
   
x

Projekty dla rolnictwa

obora-w-modrzewiu-3
x

Dodaj bezpłatne ogłoszenie

Orka łubinu – Pronar 1221A +Unia tur 3+1
x

Kobieta na gospodarke

Sexy brunette woman.
Już dzisiaj znajdź kobietę do życia na gospodarkę rolną !