Hodowcy zwierząt gospodarskich mają obowiązek kolczykowania nowych sztuk w stadzie. Kolczyki nie tylko pozwalają na identyfikację wizualną poszczególnych zwierząt, ale dzięki zastosowanym technologiom, umożliwiają również monitorowanie hodowli, w tym stanu zdrowia, a także usprawniają zarządzanie nią.
Kolczykowania bydła, owiec, kóz oraz trzody chlewnej nie należy kojarzyć z przykrym, zabierającym czas i pieniądze obowiązkiem. Nowoczesne kolczyki służą bowiem nie tylko do wizualnej identyfikacji urzędowej zwierząt. Odgrywają one ogromną rolę w zarządzaniu hodowlą i dbaniu o stan zdrowia wchodzących w jej skład zwierząt. Pomagają szybko wykrywać choroby i podejmować leczenie, dzięki czemu hodowca może uniknąć znacznych strat oraz poważnych problemów.
Cechy dobrych kolczyków
Kolczyki powinny być przede wszystkim trwałe, szczególnie wówczas, gdy służą do znakowania zwierząt często przebywających na zewnątrz. Wykonanie z odpornych materiałów zmniejsza ryzyko utraty kolczyków. Muszą również być bezpieczne, czyli umożliwiać szybkie, niepowodujące nadmiernych podrażnień oraz możliwie bezbolesne umieszczanie na uchu zwierzęcia. Proces ten nie może też stwarzać zagrożenia dla osoby przeprowadzającej zabieg. Ich konstrukcja powinna sprzyjać przyspieszeniu gojenia powstałej przy kolczykowaniu rany i zapobiegać ropieniu się jej.
Oczywiście, niezbędne są oznaczenia na kolczyku, służące procesowi identyfikacji. Nowoczesny kolczyk powinien też być wyposażony w zaawansowane technologie, pomagające w monitorowaniu poszczególnych zwierząt i całego stada.
Sprawdźmy, jak i gdzie zamówić koczyki dla bydła?
System monitoringu zwierząt
Nowoczesne kolczyki, dzięki sensorom oraz zastosowaniu technologii IoT (internet rzeczy), pozwalają również na monitorowanie stada. System monitoringu umożliwia między innymi wykrycie ukrytych schorzeń, takich jak na przykład problemy z płucami. Dzięki niemu można wyselekcjonować zagrożenia dla stada znacznie sprawniej, niż zrobiłby to najbardziej nawet doświadczony hodowca. Pozwala to na wdrożenie leczenia już na wczesnym etapie, co może uniemożliwić rozwój epidemii, a ponadto zapobiec stratom wynikającym ze śmierci zwierząt.
Ogromnie pomocny w tym zakresie jest SenseHub – scentralizowany system, który, monitorując w czasie rzeczywistym szereg krytycznych wskaźników, daje natychmiastowy oraz niespotykany dotąd wgląd w kondycję stada. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych rozwiązań, system ten w sposób nader elastyczny dopasowuje się do potrzeb gospodarstwa. Przekazuje hodowcy kompleksowy obraz stanu zwierząt w całym cyklu produkcyjnym, skutkiem czego osoba prowadząca hodowlę zyskuje możliwość błyskawicznego podejmowania niezbędnych działań w celu poprawy reprodukcji, zdrowia, żywienia i dobrostanu stada.
Monitorowanie stanu zdrowia to jednak nie tylko wykrywanie chorób na tyle szybko, by już na wczesnym ich etapie wykryć schorzenia, wezwać lekarza weterynarii i wdrożyć terapię. Technologie IoT pozwalają również na wykrywanie rui, co rzecz jasna bardzo pozytywnie przekłada się na proces zarządzania reprodukcją w stadzie. Z kolei zestaw do kontroli i automatyzacji doju poprawia wydajność kluczowych procesów zarządzania gospodarstwem. Bazuje on na unikalnych danych, jakie pozyskiwane są dla każdego zwierzęcia.
Kolczykowanie bydła i innych zwierząt gospodarskich nie jest więc tylko obowiązkiem służącym identyfikowaniu zwierząt. Dzięki zastosowaniu technologii IoT, staje się ono bardzo ważnym elementem systemu umożliwiającego dbanie o dobrostan, w tym również zdrowotny, całego stada.
Artykuł sponsorowany