Jak chronić kukurydzę przed chorobami i szkodnikami

1
Jak chronić kukurydzę przed chorobami i szkodnikami
głosy: 0 ,średnia: 0.00

Szkodniki mogą pojawiać się od siewów, a utrzymywać aż do zbioru plonów. Do najczęstszych należą mszyce, stonki, urazek kukurydziany, pędraki i wiele innych. Nie brakuje także chwastów. Zatem ochrona kukurydzy przed szkodnikami i chwastami to priorytet. Podpowiadamy, jak chronić swoje uprawy, a także jakie herbicydy na kukurydzę stosować.

Ochrona kukurydzy przed chwastami to podstawa

Kukurydza to roślina szczególnie wrażliwa na zachwaszczenie już we wczesnym etapie wegetacji. Dlatego tak ważne jest rozpoznanie chwastów, zastosowanie właściwej substancji czynnej oraz odpowiedniej dawki. Środki chwastobójcze podawane doglebowo uchodzą za bezpieczne, a co ważne skutecznie zwalczają zarówno zielsko jednoliścienne, jak i dwuliścienne. Dlaczego jednak ochrona kukurydzy przed chwastami jest taka ważna? Chwasty zabierają jej wodę, światło, a także składniki odżywcze. Z tego względu ochrona kukurydzy jest bardzo ważnym procesem, który należy wprowadzać w sposób przemyślany. 

Szkodniki i choroby kukurydzy

Zaraz obok chwastów dużym zagrożeniem dla plonów są szkodniki. Wciąż jednak pojawiają się nowe zagrożenia, jak m.in. stonka kukurydziana wykryta ok. 2005 r. czy skoczek kukurydziany stwierdzony w 2019 r. Liczba zagrożeń stale rośnie. Tak samo jest w przypadku patogenów. Ochrona kukurydzy przed szkodnikami i chorobami to zatem obowiązek każdego. Brak należnego dbania może doprowadzić do całkowitego zniszczenia upraw.

Ochrona kukurydzy przed szkodnikami

Szkodniki zdają się szczególnie niepokojącą grupą zagrożeń. Nie wszystkie ich gatunki są bardzo szkodliwe dla plonów, a na stopień szkodliwości zwykle wpływa szereg zmiennych. Jedną z istotniejszych jest pogoda, jak i zasobność, system uprawy oraz stosowana ochrona kukurydzy. Profesjonaliści zwykle zalecają, by do tego podejść z dużą odpowiedzialnością. 

 

Aby maksymalnie ograniczać straty w polu wywołane szkodnikami i chorobami, najlepiej jest łączyć wiele metod zapobiegania. Jedną z nich jest oczywiście rozwiązanie chemiczne. W tym zakresie dobrze jest sięgać po preparaty pochodzące od zaufanych dostawców. Szeroką ofertę produktów znajdziesz na stronie Agrosimex, która swój asortyment kieruje do rolników, sadowników i ogrodników.

Herbicydy na kukurydzę o skutecznym działaniu

Jak wiesz, chwasty mocno wpływają na plony i stanowią dla nich konkurencję. Dlatego herbicydy na kukurydzę muszą być stosowane, niezależnie od tego, czy Twoje uprawy są przeznaczone na kiszonkę, czy może na ziarno. Jako rolnik musisz zdecydować, jak chcesz kontrolować chwasty. Podstawowym kryterium wyboru jest szybkość zwalczania niechcianego zielska. Kukurydza w różnym stadium rozwoju będzie wymagała innych środków chwastobójczych. Wyróżnia się m.in. ochronę przedwschodową, wczesnowschodową, jak i późnowschodową. Do każdej możesz zastosować inny preparat, dlatego przy wyborze zwróć uwagę na czas działania. W razie wątpliwości najlepiej poradzić się doświadczonego sprzedawcy. Jednym z nich jest wspomniana marka Agrosimex, w której szeroka oferta sprawia, że znajdziesz coś odpowiedniego do swoich upraw. 

 

Dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie widoczny. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

x

Monitoring dla Twojego gospodarstwa rolnego

Row of Simmental cows lying on straw in cow stable
  Zapoznaj się z ofertą
x

Skonfiguruj swoją halę !

kobex
   
x

Projekty dla rolnictwa

obora-w-modrzewiu-3
x

Dodaj bezpłatne ogłoszenie

Orka łubinu – Pronar 1221A +Unia tur 3+1
x

Kobieta na gospodarke

Sexy brunette woman.
Już dzisiaj znajdź kobietę do życia na gospodarkę rolną !