Dobry rok

dobryrok_640x380
Dobry rok
głosy: 0 ,średnia: 0.00

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się dziś podsumowanie 1 roku rządu premier Beaty Szydło.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel przedstawił sprawozdanie z podejmowanych w tym czasie działań w zakresie rolnictwa, rozwoju obszarów wiejskich i rynków rolnych.

- Nasz rząd, jak żaden poprzedni, ma dokładnie opisaną politykę rolną, która jest spójna z polityką wobec obszarów wiejskich. Celem strategicznym tej polityki jest ochrona i rozwój rodzinnych gospodarstw rolnych – podkreślił minister.

Szef resortu zwrócił uwagę, że obejmując przed rokiem resort rolnictwa zastał nieprzygotowany do obsługi płatności bezpośrednich system informatyczny w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Podjęte decyzje spowodowały, że zaliczki i płatności zostały zrealizowane w terminie. Drugim, pilnym tematem do rozwiązania była, od dawna postulowana przez rolników, kwestia spekulacyjnego obrotu ziemia rolną.

- Dziś nowe przepisy prawne skutecznie wyeliminowały ten problem i jednocześnie zahamowały galopujące ceny ziemi rolnej – powiedział szef resortu rolnictwa.

Wobec trudnej sytuacji na rynkach rolnych, kiedy rolnikom brakuje pieniędzy, Rząd zdecydował o przeprowadzeniu wielkiej operacji finansowej, przyspieszonej wypłacie zaliczek do wszystkich rodzajów płatności i to w wysokości 70 proc. całkowitej kwoty.
- Do końca tego miesiąca na konta rolników trafi 10,2 mld zł – poinformował minister Jurgiel. Dodał także, że w przyszłym roku na dopłaty do składek ubezpieczeniowych przeznaczone zostanie 917 mln zł.

Szef resortu zwrócił ponadto uwagę na przygotowane rozwiązania prawne dotyczące wzmocnienia pozycji rolnika w całym łańcuchu żywnościowym. Poinformował o zmianach w organizacji instytucji obsługujących rolnictwo, które uproszczą system kontrolny i w sposób bardziej efektywny będą wykorzystywać dostępne zasoby.

- W rolnictwie perspektywa jednego roku to bardzo niewiele. Nasz program rozłożony jest na wiele lat. Dotrzymujemy słowa wypełniając obietnice wyborcze. Udowadniamy to czynami, a nie słowami – podkreślił minister Krzysztof Jurgiel.

 

Źródło:MRiRW

Dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie widoczny. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

x

Skonfiguruj swoją halę !

kobex
   
x

Projekty dla rolnictwa

obora-w-modrzewiu-3
x

Dodaj bezpłatne ogłoszenie

Orka łubinu – Pronar 1221A +Unia tur 3+1
x

Kobieta na gospodarke

Sexy brunette woman.
Już dzisiaj znajdź kobietę do życia na gospodarkę rolną !